Drodzy Rodzice,

Pamiętajcie, że pierwsze dni pobytu w żłobku są dla Waszych dzieci trudnym okresem. Dziecko zmienia najbliższe otoczenie, styka się z nowymi osobami, nowymi zabawkami, nowymi pomieszczeniami. Pomóżcie, dokładając wszelkich starań, aby przystosowanie dziecka do nowego środowiska wypadło pomyślnie.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Wam i Waszym dzieciom w pierwszych dniach pobytu w naszym żłobku.

Etapy przygotowania dziecka do żłobka:

  • wspólne odwiedziny z dzieckiem w żłobku, obejrzenie sali, poznanie i rozmowa z opiekunkami,
  • kompletowanie wyprawki, opowiadanie o tym dziecku,
  • rozmowy z dzieckiem o nowym miejscu (nowi koledzy, zabawki)

Pierwszy dzień dziecka w żłobku:

  • Tego dnia lepiej dać dziecku śniadanko w domu. Pod wpływem emocji dziecko może nie chcieć jeść śniadania w żłobku.
  • Nie zapomnij ulubionej przytulanki, pieluszki czy smoczka Twego dziecka. To ważne aby maluch miał w pierwszych dniach swoją ulubioną rzecz.
  • W chwili rozstania tłumacz dziecku powód rozłąki np. „muszę iść do pracy i trzeba się rozstać, w tym czasie będę o Tobie myśleć…. Po pracy przyjdę po Ciebie i znów będziemy razem w naszym domku.”
  • Nie przedłużaj rozstania z dzieckiem.
  • Jeśli to możliwe w pierwszych dniach zostawiaj dziecko na krótszy czas, stopniowo wydłużając pobyt dziecka w żłobku.
  • Miej pozytywny stosunek do żłobka, opanuj swoje emocje, nie miej poczucia winy, że rozstajesz się z dzieckiem.

Nigdy nie zostawiaj dziecka od razu na pięć czy sześć godzin.

Okres adaptacji:

  • Nigdy nie wychodź bez pożegnania. Zawsze, nawet podczas dni adaptacyjnych- podejdź do dziecka, powiedz, że wychodzisz do pracy i wrócisz na przykład po obiedzie czy po drzemce, ucałuj i przytul, pomachaj. Ma to być czułe ale zdecydowane pożegnanie. Dziecko musi wiedzieć, że nie znikasz nagle. Może wtedy wpaść w panikę ze strachu, że już nie wrócisz.
  • Nie mów dziecku, że wrócisz za chwilę, gdy tak na prawdę wracasz za kilka godzin. Dziecko bardzo szybko zorientuje się, że je oszukałeś i będzie się bało, że je opuściłeś.
  • Staraj się nie spóźniać, aby nie zawieść zaufania dziecka. Jeżeli wiesz, że możesz być dużo później, zadzwoń do żłobka i o tym uprzedź.
  • Dziecko w pierwszych dniach czy tygodniach będzie płakało, ale gdy zrozumie że mama czy tata zawsze po nie wracają, przestanie się bać. Na to jednak potrzeba czasu. Pamiętaj, że zadaniem Pań jest zabawienie Twojego malucha i wsparciem go w trudnych chwilach.
  • Pozwól dziecku zabrać ulubiona maskotkę czy zabawkę. Będzie to przyjaciel do którego można się przytulić w oczekiwaniu na rodzica.
  • Ważne jest Twoje nastawienie do całej sytuacji. Jeśli jest ci ciężko, martwisz się, poszukaj wsparcia w najbliższych. Przy dziecku jednak staraj się mówić o żłobku z uśmiechem, zachęcająco. Dziecko od pierwszych dni odczytuje nastrój rodziców i Twoje negatywne nastawienie i strach szybko mu się udzieli. Nie mów: „Przecież wiesz, że MUSISZ tu być“, „Ja wiem, że ty NIE CHCESZ tu zostać, ale nie mamy innego wyjścia“, „WYTRZYMAJ tu trochę, a w domu będziemy się w nagrodę super bawić.“ Takie wypowiedzi negatywnie nastawiają, żłobek jawi się tu jako kara dla dziecka, zła konieczność, coś strasznego.

Żłobek ma być tym co atrakcyjne, ciekawe, gdzie są miłe Panie i dzieci, dużo ciekawych zabawek, dziecko fajnie spędza czas.

  • Żłobek, to dla dziecka szansa na rozwój i samodzielność. Staraj się utrzymać w domu jak najwięcej żłobkowych rytuałów. Jeśli dziecko myje w żłobku ząbki po posiłku, samo je lub siada na nocnik- róbcie tak tez w domu. Dom i żłobek to nie będą dwa odrębne światy, ale wspierające się wzajemnie miejsca, które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód, rozwijać się.

Każde z dzieci adaptuje się w swoim indywidualnym czasie. Jednym wystarczy tydzień, innym miesiąc.

  • Maluch potrzebuje często dłuższej chwili aby zaufać rodzicowi, że zawsze po nie wróci, a Paniom i dzieciom, że będą się świetnie bawić i nie stanie mu się nic złego. Wiedząc o tym, nie będziemy zaskoczeni początkowymi reakcjami dziecka i będzie nam łatwiej- jako rodzicowi – to przetrwać. Rodzice po jakimś czasie przekonują się, że dzieci bawią się tak dobrze, że niechętnie wracają do domu.

Nasz żłobek prowadzi adaptację tygodniową i dlatego proponuje dla Państwa następujący tydzień adaptacyjny, w którym to i rodzic i maluszek mają szansę zapoznania się z nowym środowiskiem.

Tydzień adaptacyjny:  

I dzień             dziecko z  rodzicem max 1 h od 09:00 do 10:00

II dzień           dziecko samo 1 godzinę od 9: 00 do około 10:00

III dzień          dziecko samo 2 godziny  od 9:00 do około  11:00

IV dzień          dziecko samo 3 godziny   od 9:00 do około 12:00

V dzień           dziecko samo 4 godziny  od 9:00 do 13:00 lub końca spania

Wszystkie godziny pozostawania dziecka samego są czasem przybliżonym, będziemy rozpatrywać je indywidualnie pod kontem  obserwacji PAŃSTWA DZIECKA,

jego potrzeb i adaptacji się do nowej sytuacji i miejsca.